Наш ассоциированный член www.Bikinika.com.ua

Корреспондент: Точка зору Володимир Костров

першоджерело - Громадянська оборона: Порушення порядку розгляду звернень громадян

Сьогодні ми розбираємо вимоги Федерального закону № 59-ФЗ від 02.05.2006 р «Про порядок розгляду звернень громадян РФ» і пояснюємо ситуацію з термінами розгляду, а також відповідальністю за порушення порядку розгляду звернень громадян.

<Anons> Багато вже намагалися направляти свої письмові або електронні звернення з різних питань в ті чи інші органи державної влади або будь-які ще структури. Але до сих пір мало хто знає про свої права і законних вимогах розгляду цих звернень. </ Anons> Тому ми спробуємо пояснити найпростіші ситуації з термінами розгляду і подальшими діями в тих випадках, якщо ви або не отримали на своє звернення взагалі ніяких відповідей, або отримали найпростіші повідомлення про пересилання вашого звернення без остаточної відповіді по суті звернення.

Федеральний закон № 59-ФЗ від 02.05.2006 р «Про порядок розгляду звернень громадян РФ» .

Ми не будемо переповідати всі статті цього закону, дуже рекомендуємо почитати його і зберегти посилання на нього всім тим, хто хоча б раз намагався звертатися з будь-якими питаннями і вимогами вирішити проблему. Ми пояснимо тільки найосновніші, прості, але важливі моменти.

(1) Чи є різниця між письмовим або електронним зверненням?

Досить часто доводиться чути вимоги посадових осіб про те, що необхідно написати письмову заяву, тобто фактично переписати те, що було відправлено в електронному вигляді.

Немає ніякої особливої різниці між письмової та електронної формою звернення. Відповідно до ст.4, для цілей цього Закону терміни вживаються в такому терміни:
1) звернення громадянина (далі - звернення) - спрямовані в державний орган, орган місцевого самоврядування або посадовій особі в письмовій формі або у формі електронного документа пропозицію, заяву або скаргу, а також усне звернення громадянина до державного органу, орган місцевого самоврядування.

Тобто навіть усне звернення громадянина є зверненням, яке розглядається відповідно до вимог зазначеного закону.

Громадянин в своєму письмовому зверненні в обов'язковому порядку вказує адресата, якому направляється звернення (посадова особа або організацію), а також свої прізвище, ім'я, по батькові, поштова адреса, по якому повинні бути спрямовані відповідь, повідомлення про переадресації звернення, викладає суть пропозиції, заяви або скарги, ставить особистий підпис і дату (п.1 ст.7).
У разі необхідності на підтвердження своїх доводів громадянин докладає до письмовим зверненням документи і матеріали або їх копії (п.2 ст.7).
Звернення, яке надійшло до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі у формі електронного документа, підлягає розгляду в порядку , Встановленому цим Законом. У зверненні громадянин в обов'язковому порядку вказує свої прізвище, ім'я, по батькові, адреса електронної пошти, якщо відповідь повинен бути спрямований у формі електронного документа, і поштову адресу, якщо відповідь повинен бути спрямований в письмовій формі. Громадянин має право додати до такого звернення необхідні документи і матеріали в електронній формі або направити зазначені документи і матеріали або їх копії в письмовій формі (п.3 ст.7).

Так що ніякі електронні звернення ніхто не зобов'язаний переписувати від руки. Ви можете лише доповнити своє звернення якимись додатковими відомостями, якщо такі є.

До речі, багато сервісів прийому звернень в електронному вигляді (інтернет-приймальні) мають можливість вказати, в якому вигляді ви бажаєте отримати відповідь - в письмовому або в електронному. Поштова адреса потрібен тільки для того, щоб направити вам письмову відповідь. Якщо ж ви вибираєте відповідь в електронному вигляді, то поштова адреса можна навіть не заповнювати, досить вказати свою адресу електронної пошти.

(2) У які терміни мені повинні направити відповідь, і скільки часу мають право пересилати моє звернення туди-сюди?

З термінами в законі все досить чітко прописано в статтях 8, 10, 12, але при цьому ці терміни досить часто порушуються.

Стаття 8. Напрямок та реєстрація письмового звернення

2. Письмове звернення підлягає обов'язковій реєстрації протягом трьох днів з моменту надходження до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі.

3. Письмове звернення, що містить питання, вирішення яких не входить до компетенції даних державного органу, органу місцевого самоврядування або посадової особи, направляється протягом семи днів з дня реєстрації до відповідного органу або відповідній посадовій особі, до компетенції яких належить вирішення порушених у зверненнях питань , з повідомленням громадянина, який направив звернення, про переадресації звернення, за винятком випадку, зазначеного в частині 4 статті 11 цього Закону.

Це як раз про випадки переадресації звернень: саме цей термін дуже часто порушується, тому що звернення тижнями лежать на столах без руху. Згідно із законом виходить, що на переадресацію повинно входити не більше 10 днів (3 дні на реєстрацію + 7 днів на переадресацію), при цьому вам зобов'язані надіслати повідомлення про те, що ваше звернення переслали в інший орган або іншу посадову особу, які відповідають за рішення питань. Але це не відповідь, це саме повідомлення про перенаправлення.

4. У разі, якщо вирішення порушених у письмовому зверненні питань належить до компетенції кількох державних органів, органів місцевого самоврядування або посадових осіб, копія звернення протягом семи днів з дня реєстрації направляється до відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування або відповідним посадовим особам.

Буває так, що вирішувати ваші питання мають кілька різних структур, значить, в усі ці структури повинні направити копії звернення.

6. Забороняється направляти скаргу на розгляд до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі, рішення або дія (бездіяльність) яких оскаржується.

Це один з найбільш часто порушуються пунктів, коли ваші скарги розглядають ті, на кого ви скаржитеся! І це грубе порушення порядку розгляду звернень громадян.

Стаття 10. Розгляд звернення

1. Державний орган, орган місцевого самоврядування або посадова особа:
1) забезпечує об'єктивне, всебічне і своєчасний розгляд звернення, в разі необхідності - за участю громадянина, який направив звернення;
2) запрошувати, в тому числі в електронній формі, необхідні для розгляду звернення документи і матеріали в інших державних органах, органах місцевого самоврядування та у інших посадових осіб, за винятком суден, органів дізнання та органів попереднього слідства;
3) вживає заходів, спрямованих на відновлення або захист порушених прав, свобод і законних інтересів громадянина;
4) дає письмову відповідь по суті порушених у зверненнях питань, за винятком випадків, зазначених в статті 11 цього Закону;
5) повідомляє громадянина про направлення його звернення на розгляд в інший державний орган, орган місцевого самоврядування або іншою службовою особою відповідно до їх компетенції.

2. Державний орган, орган місцевого самоврядування або посадова особа по спрямованому в установленому порядку запитом державного органу, органу місцевого самоврядування або посадової особи, які розглядають звернення, зобов'язані протягом 15 днів надавати документи і матеріали, необхідні для розгляду звернення, за винятком документів і матеріалів , в яких містяться відомості, що становлять державну або іншу охоронювану федеральним законом таємницю, і для яких встановлено особливий порядок надання.

Це вже питання щодо термінів надання інформації за запитом тих, хто розглядає ваше звернення. Тобто на запит зобов'язані відповідати протягом 15 днів, а не 15 років! Досить часто доводиться читати в безглуздих відповідях: «М и направили запит, але відповіді не отримали ...». Це порушення порядку розгляду вашого звернення.

4. Відповідь на звернення, яке надійшло до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі у формі електронного документа, направляється в формі електронного документа за адресою електронної пошти, вказаною в зверненні, або в письмовій формі на поштову адресу, вказану в зверненні.

Це про форму передачі відповіді: вибирайте, як вам зручніше!

Стаття 12. Строки розгляду письмового звернення

1. Письмове звернення, яке надійшло до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі відповідно до їх компетенції, розглядається протягом 30 днів з дня реєстрації письмового звернення.

3 дні на реєстрацію + 30 днів на розгляд - це і є законний термін розгляду звернень громадян (а то й відбувається перенаправлень звернення і т.п.). У разі перенаправлення звернення цей термін трохи збільшиться відповідно до строків на перенаправлення, тобто +10 днів (3 дні на реєстрацію + 7 днів на перенаправлення).

2. У виняткових випадках, а також у разі направлення запиту, передбаченого частиною 2 статті 10 цього Закону, керівник державного органу або органу місцевого самоврядування, посадова особа або уповноважена на те особа має право продовжити термін розгляду звернення не більше ніж на 30 днів, повідомивши про продовження терміну його розгляду громадянина, який направив звернення.

Якщо на вашу зверненням робилися запити в інші органи влади та структури, то можливе продовження терміну розгляду звернення ще на 30 днів. Але тільки у виняткових випадках! Чи не тому що хтось забув дати вам відповідь вчасно, а тому що вирішити проблему реально неможливо за час, що залишився.

Значить, з урахуванням вимог статей 8, 10, 12 у нас виходить ось що:

- в разі, коли не потрібно ніяких пересилань, запитів і т.д., термін розгляду становить 33 дня (3 дні на реєстрацію звернення + 30 днів на розгляд з моменту реєстрації), це без урахування поштової доставки. Якщо це електронне звернення, то тут ніякого додаткового часу на доставку не потрібно, хоча відправка відповіді може затягнутися на пару-трійку днів чисто по канцелярським питань, коли відповідь відправлятися не виконавець, а канцелярія, яка нікуди не поспішає.

- в разі, якщо ваше звернення перенаправляється в інший орган (департамент, організацію, район і т.д.) без подальших запитів кудись, то термін розгляду становить 43 дня (3 дні на реєстрацію + 7 днів на перенаправлення, потім знову 3 дня на реєстрацію + 30 днів на розгляд з моменту реєстрації). Тут до попередньої схеми додався термін на перенаправлення і реєстрацію у другого одержувача. Це, знову ж таки, без урахування поштової доставки.

- в разі запитів додаткових відомостей в інших органах і структурах без перенаправлення в принципі нічого особливо не змінюється - ті ж 33 дня, в які входить обов'язок надати інформацію за запитами протягом 15 днів з моменту отримання запиту. Але якщо запити робляться не в протягом перших 10 днів після реєстрації звернення, то, звичайно, складно вкластися в законні терміни, і дуже часто вам пишуть про продовження строку розгляду, хоча ніяких виняткових причин для цього продовження немає!

- в разі самого запущеного перенаправлення з подальшими запитами та повідомленням про продовження строку розгляду виходить +30 днів до максимального терміну, який ми отримали в попередніх варіантах, тобто 43 дня + 30 днів - разом 73 дня, без урахування поштової доставки. І, звичайно ж, цей термін повинен бути обгрунтований і включати дотримання всіх термінів на перенаправлення і відповіді на запити. Досить часто вам можуть пояснювати винятковість затримки тим, що невчасно отримана інформація за запитами. Але це не ваші проблеми - це порушення порядку розгляду тими, хто зобов'язаний був протягом 15 днів надати інформацію і дані по запитам! Так що уважно дивіться на терміни у відповідях і вимагайте відповідальності за порушення.

- досить часто повідомлення про продовження термінів відправляють вам вже з порушенням термінів, тому що повідомлення про втрату чинності має бути направлено вам до закінчення першого терміну розгляду звернення в 30 днів. Але забудькуваті посадові особи, намагаючись виправдати свої порушення, штампують вам продовження через 40-50 днів в надії на вашу безграмотність ... 33 дня без урахування доставки - ось термін, в який вам надсилається повідомлення про продовження, якщо не було перенаправлення. 43 дня без урахування доставки - якщо було перенаправлення звернення. 2-3 дня на відправку цілком достатньо, тому через 37 днів (без будь-яких повідомлень про перенаправлення звернення) або 47 днів (якщо було повідомлення про перенаправлення звернення) можна сміливо подавати скаргу по темі порушення порядку розгляду вашого звернення. За це порушення передбачена відповідальність.

Стаття 15. Відповідальність за порушення цього Закону

Особи, винні в порушенні цього Закону, несуть відповідальність, передбачену законодавством Російської Федерації.

(3) Яка відповідальність передбачена законом за порушення порядку розгляду звернення громадян?

це ст.5.59 КоАП РФ , Яка так і називається - Порушення порядку розгляду звернення громадян:

Порушення встановленого законодавством Російської Федерації порядку розгляду звернень громадян, об'єднань громадян, в тому числі юридичних осіб, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, державних і муніципальних установ та інших організацій, на які покладено здійснення публічно значущих функцій, за винятком випадків, передбачених статтями 5.39, 5.63 цього Кодексу, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.

ось зовсім свіжа новина по цій темі з сайту прокуратури Липецької області: «За халатне ставлення до розгляду звернення громадянина посадова особа адміністрації м Лебедяни притягнуто до адміністративної відповідальності» ...


Ми рекомендуємо підходити до питання порушення термінів розгляду звернень без особливого фанатизму, з урахуванням реальності, - особливо при поштовій доставці відповідей, тобто давати кілька днів до максимальних термінів. Але якщо після закінчення тижня з дати максимального терміну розгляду звернення ви не отримали відповідь, - значить, ваші законні права порушені і ви маєте повне право вимагати покарання винних і усунення порушень.

Найближчим часом ми доповнимо цей пост посиланнями на шаблони заяв на адресу прокуратури за фактами порушень порядку розгляду звернень громадян та коментарями до цих шаблонах. Так що зберігайте собі посилання в Вибране, це буде доповнюється пост!

1) Шаблон заяви в прокуратуру по відсутності відповіді на електронне звернення в законний термін, за зверненнями проекту «Гарний Липецьк» : https://vk.com/doc-44770296_409515045
Це для тих випадків, коли ви не отримували ніяких відповідей і повідомлень про пересилання вашого звернення кому-небудь. Тобто після закінчення 35-40 днів немає ні слуху ні духу у відповідь на ваше звернення.
Подробиці про заповнення і відправки заяви дивіться за посиланням: https://vk.com/lipetsk_krasiv?w=wall-44770296_161
Аналогічно можна замінити посилання на «Гарний Липецьк» посиланнями будь-якого іншого проекту або інструменту, за допомогою якого ви направляли своє електронне звернення.

2) ...

PS
До речі, є відомчі інструкції Генпрокуратури РФ і МВС РФ, які доповнюють вимоги федерального закону і уточнюють окремі статті:

- Інструкція про порядок розгляду звернень та прийому громадян в органах прокуратури Російської Федерації , Затверджена наказом Генерального прокурора Російської Федерації від 30.01.2013 р № 45

- Наказ Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації від 12 вересня 2013 р № 707 м Москва «Про затвердження Інструкції про організацію розгляду звернень громадян в системі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації».

Чи є різниця між письмовим або електронним зверненням?
У які терміни мені повинні направити відповідь, і скільки часу мають право пересилати моє звернення туди-сюди?
Яка відповідальність передбачена законом за порушення порядку розгляду звернення громадян?
Com/lipetsk_krasiv?

Новости